Herci a tvořivci

Májem prošlo několik generací herců a divadelních tvořivců vůbec. Kdo u nás hraje a kdo u nás hrál, si můžete vyzobnout z medajlonků jednotlivých Májovců.

Něco málo z naší historie…aneb od prkénka k prknům

V roce 1956 se sešlo několik ochotnických nadšenců, kteří měli potřebu vyslovit se ke společenskému dění a založilo divadelní soubor MAJ. Název byl kryptogramem: Malé Avantgardní Jeviště. Čas si vyžádal prodloužení áčka a vznikl tak současný Máj. Členskou základnu tvořilo kolem 70 lidí, hrálo se v Divadle Máj na Korunní třídě na Vinohradech.

Ročně vznikaly 4 i více inscenací. Třikrát v týdnu se hrávaly představení pro dospělé a o víkendech pohádky pro děti. Inscenace souboru vítězily na amatérských divadelních přehlídkách v Jiráskově Hronově, v Libochovicích, v Poděbradech. Díky pečlivé přípravě herců (jevištní řeč, herectví) a režijnímu vedení si soubor vydobyl přední postavení mezi českými amatérskými soubory a snaží se jej udržet prakticky dodnes.

První zlom

Divadelní sál na Korunní třídě byl koncem 60. let pronajat Československé televizi, soubor získal střechu nad hlavou v Malém sále Radiopaláce na Vinohradské třídě. Pravidelný provoz se stal nereálným, jelikož Malý sál byl pronajímán nejrůznějším zájemcům. Soubor si dokázal udržet alespoň nedělní odpolední představení pro děti. Celovečerní inscenace bylo možné zajišťovat již jen smluvně v jiných divadlech po Praze (Gong, Žižkovské divadlo) i mimo Prahu.

Druhý zlom

Se zánikem Ústředního kulturního domu železničářů, zřizovatelem souboru, nastala po roce 1989 pro soubor "malá smrt". Několik nadšenců ovšem v roce 1992 založilo zájmové sdružení občanů - divadelníků pod názvem Divadelní soubor Máj Praha.

Do roku 2004 divadlu sloužil, jako mateřská scéna, kulturní dům Spektrum v pražském Karlíně. V roce 2002 nám v srpnu vzala povodeň snad všechny rekvizity a kostýmy ve Spektru uskladněné. Některé inscenace to nepřežily, jiné se oklepaly a vzkřísily. Od divadelní sezóny 2004/2005 hnízdíme v Divadle Na Cikorce, v rámci DDM Modřany. Nadále se se svými představeními snažíme vystupovat i na jiných pražských a mimopražských scénách.

Dramaturgie po roce 2000

Změnu společenské situace a obrovský skok ve vývoji techniky se snažíme vykompenzovat inscenacemi klasických pohádek, provokujícími smysl pro etiku, dramatickou situaci a cit pro jazyk, které se pokouší do dětského světa vrátit tradiční českou pohádkovou fantazii, často ubíjenou neurvalostí a násilím televizních pořadů.

Na našem repertoáru se objevují i hry pro dospělé, povětšinou v autorských formátech, které jednoduše nikde jinde než u nás neuvidíte.Zkoušíme

Máme odpremierovanou večerku a hrajme, jak diví!

Představení

Aktuálně

Karlínské jeviště 2015/2016 - ocenění hereckých výkonů Jiřího Jahody, Romana Solčányho a Nikoly Vanclové
Třetí do páru!
Diplom Karlínské jeviště 2015 - herci
- ocenění autorství Jiřího Jahody
Diplom Karlínské jeviště 2015 - autor

Chudé divadlo 2015 - ocenění hereckých výkonů Jiřího Jahody a Romana Solčányho
Třetí do páru!
Diplom Chudé divadlo 2015 - Jiří Diplom Chudé divadlo 2015 - Roman

Karlínské jeviště 2014/2015 - ocenění choreografie, hereckého výkonu Pavla Říhy, autorky Ivanky Vadlejchové
Mňau!
Diplom KJ 2014/2015

POPAD 2015 - Mňau!
ocenění kostýmů a masek pro režisérku Ivanku Vadlejchovou
Diplom POPAD 2015
a čestné uznání za herecký výkon pro Elišku Weigrichtovou v roli Mňau
Diplom POPAD 2015 - kotě

Pro diváky, kteří neviděli, i pro ty, kteří viděli a chtějí vidět znovu:
Kubovo štěstí na Youtube